Bu yıl YKS’de baraj puanı var mı? Yerleştirme hangi puana göre yapılacak?

2022-YKS’den itibaren SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan tiplerinde imtihan puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan tipinde 150 puan alma kuralı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan tipi için 150, SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan tipleri için 180 olan imtihan puanı barajı uygulaması kaldırıldı. Bu düzenlemeyle puanı hesaplanan tüm adaylar sisteme dahil edildi ve tercih yapabilir hale geldi.

TYT puanı olmayan yahut TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT yahut Yabancı Lisan Testi’ne (YDT) girmiş olsalar da sayısal, sözel, eşit tartı ve lisan puanları hesaplanmayacak..

BARAJ PUANININ KALDIRILMASI YERLEŞTİRMELERİ NASIL TESİRLER?

Üniversitelere yerleştirmeler için baraj puanının kaldırılması, daha fazla adayın tercihte bulunma hakkını elde etmesi manasına geliyor. Lakin YKS bir sıralama imtihanı. Münasebetiyle arz-talep istikrarı ve adayların sıralamadaki durumları, evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl yerleştirmelerde tesirli olacak.

YERLEŞTİRME HANGİ PUANA NAZARAN YAPILACAK?

Sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplandı. Adaylar, evvelki yıllarda olduğu üzere imtihan puanına ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne nazaran yerleştirilecek.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE VİLAYETLERİNDEKİ DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE YÜZDE 25 EK KONTENJAN

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kahramanmaraş merkezli zelzeleden etkilenen öğrencilere yönelik bu yıl YKS yerleştirmelerinde yeni uygulama yapacak.

Bu kapsamda, zelzeleden etkilenen vilayetlerde ikamet eden adaylara, kendi kentlerindeki üniversitelere yerleşirken genel kontenjanda rastgele bir eksiltmeye gitmeden yüzde 25 ek kontenjan ayrıldı.

Buna nazaran, OHAL kapsamındaki kentler ile Sivas’ın Gürün ilçesinde 6 Şubat 2023 prestijiyle ikamet eden adaylar için kendi vilayetlerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ek kontenjan verilecek.

Bu üniversiteler, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal ve Osmaniye Korkut Cet üniversiteleri olarak sıralanıyor.

Öte yandan, vakıf üniversitelerindeki her bir programa 2547 sayılı Kanun’da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsam dışında olmak üzere ve çift diploma programları hariç depremzede YKS adayları için 1’er kontenjan ayrılacak.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bu kontenjana kayıt olunması durumunda, kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında kelam konusu programa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir