Erdoğan’dan Tank Palet açıklaması: Yüzde 51 bize, yüzde 49 Katar’a ait

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski ismi Tank Palet Fabrikası olan Milli Savunma Bakanlığı Sakarya Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’nde düzenlenen Yeni Altay Tankı’nın testler için TSK’ya teslimi programına katıldı.

“Arifiye’ye en son yılbaşında gelmiş 9 Ocak’ta Fırtına obüslerinin teslimat merasimini gerçekleştirmiştik. Bu merasimle 6 adet ‘Yeni Kuşak Fırtına Obüsü’nü Silahlı Kuvvetlerimize teslim etmiştik. Bugün de bir öbür gurur verici projemizin yeni jenerasyon Altay tankımızın test için teslim heyecanını yaşıyoruz” diyen Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

SON TEKNOLOJİ SİLAHLAR: Taktik tekerlekli zırhlılardan, mayına karşı muhafazalı araçlara çok sayıda aracın üretimini muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Yeniden Fırtına obüslerinden farklı kalibrede silah ve silah kulelerine sahip pek çok muharip aracı da ordumuzun hizmetine sunduk. Böylelikle amfibi atak araçlarından hudut güvenliğine yönelik sistemlere kadar çok geniş bir yelpazede eser gamına sahip olduk. Ayrıyeten envanterde bulunan tank ve zırhlı muharebe araçlarımızın en son teknolojilerle modernizasyonlarını yaptık, yapıyoruz. Bunlarla birlikte araçlarımızdaki silah sistemlerini, elektronik sistemleri, anti tank mühimmatlarını, ekipman ve teçhizatları da üretiyoruz.

İHRAÇ EDİYORUZ: Son periyotta, dışarıdan temin ettiğimiz ve ambargolara maruz kaldığımız zırh sistemlerinin yerli ve ulusal imkanlarla imalatına da başladık.

Aynı biçimde çeşitli tip ve bilhassa hafif ve orta sınıf insansız kara aracını güvenlik güçlerimizin hizmetine verdik. Ağır sınıftaki araçlarla ilgili çalışmalarımızı da inşallah çok yakında neticelendiriyoruz. Kara aracı alanında çok şükür neredeyse bütün gereksinimlerimizi yerli ve ulusal kabiliyetlerle karşılar hale geldik. Bununla yetinmiyor, dost ve müttefik ülkelere de kara aracı ihraç ediyoruz. Türkiye, artık bu alan da dünyada birinci sıralarda yer alan, eserleri birçok ordu tarafından kullanılan tedarikçi bir ülke pozisyonuna gelmiştir.

ALTAY TANKI: Ülkemizin çağdaş ana muharebe tankı olan yeni Altay tankıyla savunma sanayi atılımlarımızı taçlandırmayı hedefliyoruz. Yeni Altay tankımız 10 yıl evvel birinci ortaya konan prototipten çok farklı ve üstün kabiliyetlere sahiptir. Öbür savunma projelerimiz üzere Altay tankının geliştirilmesi sürecinde de pek çok zorlukla karşılaştık. Projemiz engellenmeye çalışıldı. Her stratejik eserde olduğu üzere buna da çamur atıldı. Bilinmeyen açık ambargolarla süreç sabote edilmek istendi. Maruz kaldığımız onca akına karşın yılmadık, pes etmedik, geri adım atmadık.

TANK-PALET: Başka yandan Arifiye Tesisleri’nde, hani diyorlar ya ‘Burayı Katar’a sattık filan’ diye. Her şey burada, bu türlü bir şey kelam konusu değil. Adamın hayatı palavra, diğer bir sermayesi yok. Ve burada yüzde 51’i bize aittir, yüzde 49 Katar’a aittir.

Katar daima sermaye noktasında destek eder durumunda. Fakat bütün bunları bilmeden palavra üstüne palavra, palavra üstüne palavrayla burada bütün siyasi sermayesini tüketmeye çalıştılar. Ve hamdolsun işte bu eserler bu halde ortaya çıkıyor. Ve bütün bunlarla bir arada hamdolsun BMC firması güç kazandı ve kazandığı bu gücüyle birlikte de yatırımlarına devam ediyor.

TABANCA ÜRETEMİYORDUK: Bugün dünyada parmakla gösterilen SİHA’larımızın, büyük takdir toplayan zırhlı kara araçlarımızın, savaş gemilerimizin, fırkateynlerimizin, füzelerimizin ve öteki sistemlerimizin her biri bu türlü ortaya çıktı. Öbür alanlarda olduğu üzere burada da işe evvel paradigmayı değiştirmekle başladık. Yani ben şöyle bir 20 sene, 21 sene önceyi şöyle bir hatırladığımda, biz yani silahlarımızda bırakın bu türlü tank, top filan falan bunları bir kenara, obüsleri bir kenara tabanca, tabanca, bunları üretemiyorduk. Artık ne oldu? Tabancanın daniskasını üretiyoruz.

BUNLAR TÜRK EVLADI OLAMAZ: Hatırlarsanız, geçmişte birileri terör örgütlerinin kabusu İHA ve SİHA’ları maket uçak olarak tanım ediyordu. Bugün de donanmamızın amiral gemisi TCG Anadolu ile ilgili ne diyorlar? ‘İki bombalık ömrü var’ Bunlar çıkıyor, ya bunlar bu ülkenin evladı olamaz. Bunlar Türk evladı olamaz. Bu hazımsızlık ne yazık ki bu ülkede siyaset yapanların bile her yerine girmiş.

RUS GAZI ZANNEDENLER GÖRÜYORUZ: Arife gününden itibaren konutlarımızda kullanmaya başladığımız Karadeniz gazını, Rus gazı zannedenleri bile görüyoruz. Bu türlü vicdansızlık olur mu ya? Ya siz yaptınız da ‘Niye yapıyorsunuz mu?’ dedik ya. Bırakın işte, şu anda bu iktidar bunu yapıyor. Onu da geçiyorum, yollarımızı süsleyen Togg’un hala ülkemizde üretilmediğini tez edecek kadar gözünü kin ve nefret bürüyenleri esasen hiç saymıyorum. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir