Forbes’tan Hakan Fidan analizi

Amerikan Forbes dergisi, ‘Hakan Fidan: Türkiye’nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu’ başlığıyla dikkat çeken bir tahlil yayımladı. Güney Yıldız imzalı tahlile nazaran, Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na atanması sırf bürokratik bir vazife değişikliği değil, ABD’den Avrupa Birliği’ne, Rusya’dan Orta Doğu’nun siyasi labirentine her dış paydaşa açık bir davet.

BOŞLUKTA KÖPRÜ KURACAK”

Söz konusu tahlilde Hakan Fidan’ın yıllardır kendi istihbarat portföyünü kullanarak Türkiye’nin memleketler arası alakalarına iştirakini dikte ettiği yorumunu yapıldı. Forbes, şimdi Dışişleri Bakanlığı koltuğunun küresel sahnede silinmez bir iz bırakmak için asıllı bir fırsat sunduğunu yazdı: “Fidan artık ismini gazetelere yazdıracak, harekete geçirdiği harika süreçleri onaylayacak, istihbarat toplama ve siyaset belirleme ortasındaki boşlukta köprü kuracak.”

”GÖRÜNMEZ EL”

Hakan Fidan’ı halihazırda aslında Türkiye’nin en değerli dış siyaset aktörlerinden biri olarak tanımlayan Güney Yıldız, BBC muhabirliği yıllarından Birleşik Krallık parlamentsu Dış Münasebetler Komitesi’ndeki danışmanlık ve niyet kuruluşlarındaki analistliğe kadar uzun müddettir konuştuğu herkesin Türk dış siyasetindeki MİT tesirinden kelam ettiğini kaydetti. Pakistan’dan Orta Doğu’ya, Avrupa’dan ABD’ye farklı ülkelerden isimlerle yaptığı sohbetlerde Türkiye’nin küresel faaliyetlerine taraf veren MİT’in ‘görünmez bir el’ olarak tanımlandığını aktaran analist, şu sözleri kullandı;

”Geniş memleketler arası temasları sayesinde Fidan, global siyasetin karmaşık dünyasında Türkiye’nin stratejik navigasyonunun birincil dizayncısı olarak öne çıktı. Bu sebeple, son ilerlemesi şaşırtan değil, onunla etkileşime girenler tarafından kabul edilen, yeteneklerinin bir doğrulaması. Fidan’ın Dışişleri Bakanı olarak atanması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tırmanan Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Suriye ile yakınlaşması da dahil olmak üzere Orta Doğu’daki karmaşık uzlaşmaların ortasında Türkiye’nin dış siyasetine liderlik edecek daha deneyimli bir operasyon istediğini gösteriyor.”

”YENİ SAYFA AÇIYOR”

Analizin devamında ise şunlar kaydedildi; “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hakan Fidan ortasındaki birliktelik, Türkiye’de diplomatik, siyasi ve askeri alanları kapsayan etkileyici bir dış siyaset uzmanlığı portföyü sunuyor. Nihayetinde, Fidan’ın dışişleri bakanı olarak başarısı, Türkiye’nin çıkarları ile komşularının ve müttefiklerinin çıkarlarını dengeleme yeteneğine bağlı olacaktır. Ayrıyeten ülkenin karmaşık iç siyasetini de yönetmesi gerekecek. Fidan idaresindeki Türkiye’de istihbarat ve siyasi liderliğin kaynaşması, ülkenin gelişen dış siyasetinde dostlar ve düşmanlar için potansiyel olarak güçlü yeni bir sayfa açıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir