Fransa basınından ‘seçim’ analizi: Genç seçmen Erdoğan’a sırtını dönüyor

Fransa merkezli uluslararası haber ajansı AFP, 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala Türkiye’deki genç seçmenlerle konuştu. “İlk sefer oy verecek seçmenler Erdoğan’a sırt çeviriyor” başlığı ile yayınlanan haberde, “Anketler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun optimist olmak için nedenleri olduğunu gösteriyor” sözlerine yer verildi.

‘HER GÜN SİYASET DÜŞÜNMEKTEN YORULDUM’

“Her gün kalkıp siyaset düşünmekten yoruldum” diyen bir öğrenci, “Cumhurbaşkanı Erdoğan gidince gençler imtihanlarına odaklanabilecek, özgürce konuşabilecek” tabirlerini kullandı. Yaklaşık 5 milyon seçmenin birinci defa oy kullanacağı hatırlatılan tahlilde, şöyle devam edildi: “69 yaşındaki Erdoğan’ın baş rakibi 74 yaşındaki eski devlet memuru Kemal Kılıçdaroğlu, Ferli üzere öğrencilere bel bağlıyor.”

Haberde, “Türkiye’deki emeklilik yaşının üzerinde olan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, Z nesli seçmenlerini cep telefonları ve ücretsiz internet paketleri üzerindeki vergiyi kaldırma vaadiyle baştan çıkarmaya çalışıyor” sözleri kullanıldı.

‘ERDOĞAN’IN OYU DAHA DÜŞÜK’

KONDA Araştırma’dan Erman Bakırcı, “Gençler ortasında Erdoğan’ın oyu daha düşük” dedi ve şöyle devam etti: “İlk kere oy kullanacak seçmenler, ortalama seçmene nazaran daha çağdaş ve daha az dindar. Yarısından fazlası da yaşadığı hayattan şad değil.”

‘HAYALLERİMİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK MANİ ERDOĞAN’

Kasımpaşa’da yaşayan 19 yaşındaki Gökhan Çelik de, “Erdoğan gitmeli. Tüm komşularım ona oy verecek, ben değil” dedi. 21 yaşındaki dokumacılık emekçisi Fırat Yurdayıgit ise, Erdoğan’ı ‘insanlarla ilgilenmek yerine’ İstanbul’a üçüncü bir havalimanı inşa etmekle meşgul olduğunu söyledi.Eyüp’te yaşayan 20 yaşındaki Sevgi ise, “Hayallerimin önündeki en büyük mahzur Erdoğan” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir