Kendinizle İlgili “Kişilik Bozukluğu” Şüpheleriniz mi Var? Yine Kendinize Soracağınız 2 Soruyla Şüphelerinize Son Verin…

Kişilik bozukluğu ruh sıhhati uzmanlarının kullandığı teşhis kriterlerine nazaran temel olarak “süreğen içsel deneyimleme ve davranış örüntüleri” olarak tanımlanır.

Kişilik Bozukluğunuz Var mı Sanki? İki Kolay Soru Öğrenmenize Yardımcı Olabilir.
Bozulmuş tecrübeler ve davranışlar kişinin gündelik hayatında, “klinik olarak bariz bir meşakkat hali; toplumsal, mesleksel ve öteki değerli alanlarda fonksiyonel bozukluklara” yol açar.
Bununla da bitmez, şayet kişi bu “sürekliliği” değiştirmek için uğraş göstermezse bu örüntüler genelde şahsa ve duruma nazaran değişim göstermeksizin bu sorunların kendini tekrar ederek birebir biçimde yaşanmasına sebep olur.

Kendini Yansıtmada Eksiklik
Kişilik bozukluğuna sahip olan beşerler kendi üzerlerine düşünmeye meyilli değillerdir. Bu durum da davranışlarını değiştirme gereksinimlerini ve kabiliyetlerini görmemeleriyle sonuçlanır. Bu yüzden bir tıkanmışlık içerisindedirler. Çaresiz, kırılgan, zayıf ve güya cihan onlara sıkıntı bir hayat sunmak için oradaymış üzere hayat kurbanı üzere hissederler.
Birçok kişilik bozukluğu olan insan, yüksek çatışmalı kişiliklere sahiptir ve hayattaki tüm sorunlarının sorumluluğunu yıkmak için muhakkak bir günah keçisi seçip onu suçlayabilirler. Kardeşleri, çocukları, ebeveynleri, komşuları, iş arkadaşları, işverenleri ve çalışanları üzere kimseler bu şahıslar tarafından suçlanacak şahıslara örnek olarak verilebilir.
Tümüyle karşı tarafı suçlama ve öz-düşünüm eksiklikleriyle, kişilik bozukluğu olan beşerler bu hareketlerine değişmeden devam edebilir. Bu yüzden, bu insanların sorunları ve çatışmaları sürer yahut artar.
İçsel benlikte kullanabilecekleri potansiyeli olan güçlerini gayesindeki insanlara, bazen en yakınındakilere saldırmakla ve bütün tenkitlere ve uzatılan yardım ellerine karşın kendi davranışlarını savunmakla tüketirler.
Bir bağlantıdan başkasına, bir işten başkasına atlayabilirler, hatta bazen bitkinlik belirtilerini gösterip çalışamayabilirler. Ekseriyetle birkaç arkadaşları vardır, lakin neden olduğunu anlayamazlar. Kişilik bozukluğunun genel tabiatı olarak da kendileri hakkında hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmazlar, Şu iki soru bu türlü bir bozukluğa sahip olup olmadığınız hakkında düşünmenize yardımcı olabilir:

Yaşadığım sorunda benim rolüm ne?

Eğer bu soruyu önemli formda kendinize sorabiliyorsanız, bu çok düzgün bir işaret. Bu, sizin rastgele biriyle bir çatışma yahut sorun içerisindeki rolünüzü ve bulunduğunuz pozisyonu anlamaya çalıştığınızın bir göstergesi. Kişilik bozukluğu olan beşerler bu soruyu sorup kendilerine önemli bir yansıtma yapmaya meyilli değillerdir.
Bu durum, sorunun ana kaynağının siz olduğunun bir göstergesi olduğunu söylememekle bir arada, sizin de bir rolünüz olabileceğinin kanıksanmasıdır. Örnek vermek gerekirse, birinden boşanırken münasebetteki sorunların karşı tarafın istismarlarından ötürü olduğunu fark edersiniz. Ama sizin partner seçiminizin de bu olaylarda bir rol oynadığını düşünebilirsiniz.
Bunu fark ederek, size birinci bakışta karşı tarafta neyin cazibeli geldiğini düşünebilir ve gelecekteki partner seçimlerinizde daha uygun tercihler yapmak için dikkate alacağınız kriterler konusunda sorumluluk alabilirsiniz.
Başka bir durumda, bir arkadaşınıza borç para verdiğinizi ve arkadaşınızın ortadan kaybolduğunu düşünelim. Kaçırdığınız ikaz işaretleri var mıydı? Parayı vermeden evvel rastgele bir teminat mı almalıydın? Tahminen de parayı hiç vermemeliydin. Arkadaşınızın davranışından sorumlu olmasanız bile, bu durumun rastgele bir kademesinde sizin de küçük de olsa dahil olduğunuz ve rol oynadığınız bir kısım mevcuttu.
Benzer halde mesleğinizde ilerlerken, iş arkadaşlarınızla iletişimdeyken de bu soruyu sistemli halde kendinize sorabilirsiniz: Bu sorunda benim rolüm nedir?

Bir sonraki sıkıntıda neyi farklılaştırabilirim?

Bu, bir evvelki soruyu direkt takip eder. Bir sorunun kimi kısımlarında küçük de olsa denetim sahibi olduğunuzu fark ettiğinizde, gelecekte bu türlü bir durumu önlemek yahut yönetmek için plan yapabilirsiniz.
Davranışınızı değiştirmek bulunduğunuz şartı güzelleştirmek için genelde kilit bir rol oynar. Bu kişilik bozukluklarına sahip insanların nadiren yaptıkları bir şey. Bütün güçlerini çaresiz hissetmek, kendilerinde değişiklik yapmaktansa diğerlerini değiştirmeye çalışmakla harcarlar. Öfkelenebilirler, durumu görmezden gelebilirler, pasif-agresif bir tavır sergileyebilirler, ya da dikkat
dağıtmayı deneyebilirler.
Olumsuzluk, her vakit öbür bir şeyin yahut öteki birinin yanlışıdır, bu yüzden kendi “süreğen örüntülerini” değiştirmeye efor harcamazlar.
Bazı beşerler bir kişilik bozukluklarının karakter özelliklerini taşırlar ama hala öz-düşünüm yapmaya ve değişmeye yönelik kabiliyetleri vardır. Bu iki soruyu kendilerine tertipli aralıklarla sorarak bunları değerlendirmeye çalışırlar.
Sonuç
Kendinize “Benim bu sorundaki rolüm ne?”, “Bir dahaki sefere neyi farklı yapabilirim” sorularını sorabiliyorsanız ve bu sorulardan farklı hareketler değişimler yapabiliyorsanız, muhtemelen bir kişilik bozukluğuna sahip değilsiniz.
Ama şayet bir kişilik bozukluğuna sahipseniz, bu iki soruyu kendinize sormaya başlayabilirsiniz, alışılmış ki bir ruh sıhhati uzmanının yardımı eşliğinde. Uygun bir terapiyle, bu teşhisin getirdiği aksiliklere mahkum olmayıp kendinize daha üretken ve daha tatminkar bir hayat sağlamak mümkün.

Kaynak:Psychology Today sitesinde yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir