Nükleer denizaltı belgeleri bar tuvaletinde bulundu: Soruşturma başlatıldı

Birleşik Krallık Kraliyet Donanması, HMS Anson nükleer denizaltısına ait resmi dokümanların ülkenin kuzeybatısındaki Cumbria bölgesinde Wetherspoons isimli bir barın tuvaletinde bulunduğu tezleri üzerine soruşturma başlattı.

İngiltere’nin The Guardian gazetesinin aktardığına nazaran, ‘Avcı Katili’ (Hunter Killer) olarak bilinen ve 1,3 milyar pound (25 milyar TL) bedelindeki HMS Anson nükleer denizaltılarından birinin nasıl çalıştığına ait ‘hassas’ resmi evraklar, Cumbria’daki Wetherspoons Pub’ın tuvaletlerinde bulundu. The Sun gazetesinin olayı duyurmasının akabinde, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması argümanları soruşturduklarını açıkladı.

‘SON DERECE CİDDİYE ALIYORUZ’

The Sun gazetesinin haberinde paylaşılan bilgilere nazaran, kelam konusu evraklar nükleer denizaltının iç çalışma sistemleri hakkında bilgi içeriyordu. Evraklar, ayrıyeten denizaltında misyonlu askerlerce sistemin ögelerini nasıl izole edecekleri ve basıncı nasıl düşüreceklerini öğrenmek için kullanılıyordu.

Konuya ait açıklama yapan bir Kraliyet Donanması Sözcüsü, “Hiçbir bâtın bilgi içermeyen genel eğitim dokümanları mevcut. Ancak tüm güvenlik sıkıntılarını son derece ciddiye alıyoruz. Evrakların nasıl bulunduğunu soruşturacağız” tabirlerini kullandı.

‘BELGELER, DENİZALTILARIN NASIL ÇALIŞTIĞINI DETAYLANDIRMIYOR’

Öte yandan, The Sun’a konuşan kaynaklar, üzerinde ‘resmi / hassas’ ibaresinin olduğu evraklar bulunduğunda barın çok kalabalık olduğunu ve evrakların tuvaletin yerinde bulunduğunu söyledi. PA haber ajansına konuşan bir donanma kaynağı ise “Bu dokümanlar, denizaltında misyonlu kimselerin ve yüklenicilerin sistemlerin nasıl etkileşime geçtiğini anlamasını sağlıyor. Nasıl çalıştıkları hakkında ayrıntı vermiyor, yalnızca var olduklarını belirtiyor” dedi. Kaynak, ayrıyeten evrakların denizaltında bulunan sistemlerin yalnızca kolay bir dizaynını içerdiğini, nasıl çalıştırklarını detaylandırmadığını kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir