Osman Şenher: Beşiktaş derbisinde patlama yapar, herkes onu seyredecek

Spor Toto Süper Lig’de dev derbiye 1 gün kaldı, heyecan dorukta… Okan Buruk idaresinde Fatih Karagümrük galibiyetiyle moral bulan Galatasaray Türk Telekom Stadı’nda Şenol Güneş’le yeni bir sayfa açan Beşiktaş’ı ağırlayacak. Tepe yarışında her iki kadronun da puan kaybına tahammülü yok. Milliyet Gazetesi müellifi Osman Şenher, bu haftaki köşesinde kuvvetli derbiyi değerlendirirken, sarı-kırmızılı grubun yıldızının patlama yapacağını tez etti. İşte Şenher’in ‘Yıldızlar büyük maçlarda parlar’ başlıklı yazısı…     

“Galatasaray’dan herkes daha farklı bir futbol bekliyor. Bu türlü düşünenlerle ben de birebir fikirdeyim ancak bir gerçek var ki bunu da göz gerisi edemeyiz… Tamam, transferlerin hepsi yıldız futbolcular. Yeni bir ekibe geldiler, ekip arkadaşlarıyla ahenkleri, ülkeye alışmaları belirli bir vakit alıyor, bu da çok olağan.

‘PALABIYIK MAÇA MÜDAHALE ETTİ!’

Yine de büyük maçlarda, Trabzonspor ve Adana Demir deplasmanlarında sarı-kırmızılılar şahane futbol oynadı. Alanyaspor karşısında ise birinci 30 dakika tepe yaptılar. Lakin maalesef 30. dakikada Ali Palabıyık ‘Siz bu kadar güzel futbol oynayamazsınız’ diyerek maça müdahale etti! Karagümrük maçında ise kesinlikle kazanılması gereken bir müsabaka gerilimiyle futbolcular en az 20 gol konumuna girdi lakin bunların ikisini değerlendirebildi. Icardi ve Mertens üzere yıldızlar baş karışıklığından, gerilimden son vuruşlarda başarısız oldular.

‘HERKES FARKLI BİR CİM BOM SEYREDECEK’

Cumartesi akşamı Beşiktaş derbisi oynanacak. 50 bin Galatasaray taraftarının dayanağıyla ben bütün yıldızların patlama yapacağını düşünüyorum. Icardi, İtalya’da gol hükümdarı oldu. Gerçek kalitesini Alanya maçının otuz dakikasında gösterdi. Beşiktaş çabasıyla bir arada İtalya’daki Icardi’yi herkesin seyredeceğini düşünüyorum. Mertens çok büyük bir yıldız. Maç eksiği vardı, o da toparladı. Rashica, Torreira, Oliveira ve cezası biten Boey ile herkes farklı bir Cim Bom seyredecek. Ekipte külfet yok mu, var. Dönem başından beri var. Bunun da tek sebebi, Okan hoca başta olmak üzere hepimiz Kerem ve Yunus’tan çok farklı şeyler bekliyorduk ve bu iki isme çok güvenmiştik. İkisi de istenen performansı göstermeyince kimi maçlarda Galatasaray bir kişi, kimilerinde iki kişi eksik oynadı.

‘AZ YANILGI YAPAN TARAF 3 PUANI ALACAK’

8+3 kuralı Okan Buruk’un elini ayağını bağladı. Kerem ve Yunus’a bu kadar güvenmeseydi, kesinlikle transfer döneminde kaliteli yerli oyuncular transfer ederlerdi. Artık bu transferler devre ortasına kaldı ve hoca istese de istemese de bu yerlilerle devam etmek mecburiyetinde. Bu aksiliklere karşın cumartesi akşamı Alanyaspor maçındaki birinci kısımdaki futbolun da üstüne çıkacak bir çaba ortaya koyacaklarını düşünüyorum.

Şenol Güneş âlâ bir teknik yönetici. Birinci maçta da dokunuşlarıyla Beşiktaş’ın futbolunu değiştirdi. Lakin siyah-beyazlıların da sorunları var. Her şeye karşın ben Galatasaray’ın da, Beşiktaş’ın da taraftarlarına çok âlâ futbol izleteceklerini düşünüyorum. Ortada bir maç olacak. Az kusur yapan taraf üç puanı alacak.

‘DERBİ HAKEMİ ADALETLİ OLSUN’

MHK, Galatasaray-Beşiktaş maçına en hakikat hakem Halil Umut Meler’i vererek tartışmaları önledi. Artık Meler’in önünde büyük bir baht var. Herkese adaletli bir maç nasıl yönetilir, futbol kuralları nasıl uygulanır bunu göstermesi lazım. Hakemlerin tartışıldığı bu ortamda buna o kadar çok muhtaçlığımız var ki, biz yıllarca derbi maçlarını berabere bitirmeye uğraşan hakemler, adaletsiz karar veren hakemler yüzünden futbolumuzu daima tartıştık. Dilerim hakemin bahtı da yanında olsun, maçtan sonra övgüler alacak bir derbi yönetsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir