Türk sanayicisinin hamlesi döviz girdisi artırdı

Maden Mermer Üretici ve Endüstrici İş Adamları Derneği (MADSİAD) bilgilerine nazaran, yılın 9 ayında 190’dan fazla ülkeye 4 milyar 988 milyon dolarlık madencilik eseri ihraç edildi.

Mermerin yer aldığı “doğal taşlar” kümesinde 1 milyar 605 milyon 351 bin dolarlık ihracat yapıldı. Ocak-Eylül 2022 periyodunda Türkiye’nin mermer ihracatı, ölçü bazında geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 5,67 düşüşle 5 milyon 847 bin 805 tondan 5 milyon 516 bin 497 tona geriledi.

Değerde ise 1 milyar 562 milyon 860 bin dolardan, yüzde 2,72 artarak, 1 milyar 605 milyon 351 bin dolara yükseldi.

Sektörün ihracatında paha bazında görülen artışta, 940 milyon 589 bin dolarlık işlenmiş mermer ihracatının, yüzde 17,25’lik artışla 1 milyar 102 milyon 867 bin dolara çıkması tesirli oldu.

İşlenmiş mermer ihracatında birinci sırada ABD yer aldı. Bu ülkeye yapılan dış satım geçen yılın 9 ayına nazaran yüzde 18,99 artışla 204 milyon 74 bin dolardan 242 milyon 837 bin dolara ulaştı.

Söz konusu eser kümesinde oran olarak en fazla artış Suudi Arabistan’a görüldü. Ocak-Eylül 2021’de 289 bin dolarlık eser satılan ülkeye bu yılın birebir periyodundaki ihracat yüzde 12 bin 411 artışla 36 milyon 157 bin dolara çıktı.

– “BLOK MERMER İHRACATI YÜZDE 20 AZALDI, KESİLİ ESER İHRACATIMIZ ARTTI”

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, AA muhabirine, dünyadaki olumsuz gelişmelere karşın 2022 yılının Türkiye maden dalı açısından olumlu seyrettiğini söyledi.

Yılın 9 ayında toplam maden ihracatının geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 13,79 arttığını belirten Efendioğlu, “Bizi en çok sevindiren tarafı; Türk halkının ‘Blok az verilsin, kesili eser daha fazla verilsin’ dileğini başardık. Blok mermer ihracatı yüzde 20 azaldı, kesili eser ihracatımız arttı.” dedi.

Efendioğlu, mermer ihracatında Vietnam, Mısır, Hindistan üzere ülkelerin ön plana çıkmaya başladığını lisana getirdi.

Kesili eserlerdeki artışın nedenlerine değinen Efendioğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu artışın en büyük nedeni Çin, Amerika’nın ve Avrupa’nın tedarikçisi olma konusunda mermerde pazarı Türkiye’ye kaptırıyor. Türkiye oradan çok düzgün faydalanıyor. Kesili eserde Çin’in elinden pazar almaya başladık. Avrupa ve Amerika pazarını almaya başladık. Onun için blok ihracatından çok, kesili eser ihraç etme sebebimiz Çin’in elinden pazar almamız. Bu da bizi çok sevindiriyor.”

Erol Efendioğlu, Dünya Kupası için Katar’daki projelere Türkiye’den önemli ölçülerde kesili eser ihracatı yapıldığını vurguladı.

“Çin de çok önemli mal verdi fakat Türkiye’den ithal ettiği bloklarla verdi, Türkiye’den aldığı bloklarla Katar’ın mermer muhtaçlığını karşıladı.” sözünü kullanan Efendioğlu, stadyumlarda çoğunlukla Türk mermerinin görüleceğini anlattı.

Efendioğlu, 54 çeşit madenin ihraç edildiğini lisana getirerek, “Lütfen Türk maden kesimini kömür bölümüyle ayrıştırsınlar. Zira 2000’li yılların başında toplam mermer ihracatımız 200 milyon dolardı, bugün yıllık 2,5 milyar dolara çıktı. Mermer ocaklarımız, açık işletmelerimiz İtalyanlardan bile çok kaliteli fakat biz bu hoşlukları halkımıza yansıtamıyoruz. Madenciler biraz içine kapanık çalışıyor. Kendimizi halkımıza daha düzgün anlatmamız lazım. Kömür yüzünden madenciye karşı bir ön yargı var. Bu ön yargının kırılması için çok uğraşlı olmamız lazım.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir