YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

Üniversite adaylarının YKS’ye ait eğitim bilgilerini güncelleme süreçleri başladı.

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan duyuruya nazaran, 2023-YKS’ye başvuran adaylar, Aday Süreçleri Sistemi’nde (AİS) bulunan “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2023/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden, kıymetlendirme ve yerleştirme süreçlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini denetim ederek, 4 Temmuz Salı günü saat 16.00’ya kadar güncelleyebilecek.

Eğitim bilgilerinde eksiklik ya da yanılgı olduğunu düşünen adaylar, düzeltme sürecini, mezun oldukları yahut olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek Ulusal Eğitim Bakanlığının (MEB) e-Okul sistemi üzerinden yaptırabilecek.

Adaylar, düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek, https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2023/1/BasvuruEgitimGuncelle adresi üzerinden onaylayacak.

Eğitim bilgisi e-Okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları Süreçleri Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2023/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 4 Temmuz saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekiyor.

Adayların bu tarih ve saate kadar yaptıkları son seçim dikkate alınacak.

Adayların ferdî olarak, ortaöğretim kurumlarının ise direkt ÖSYM’ye yapacakları değişiklik ve düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

TÜM ADAYLARIN EĞİTİM BİLGİSİ SEÇMESİ GEREKİYOR

2023-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisini seçerek onaylaması gerekecek.

Ortaöğretim Muvaffakiyet Puanı’na (OBP) ait süreçlerin yapıldığı tarihte adayın etkin olan tek eğitim bilgisi varsa bu eğitim bilgisi kullanılacak.

Adayın müracaatta kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte faal eğitim bilgileri ortasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

OKUL MÜDÜRLÜKLERİNE KAMU KURUMLARI SÜREÇLERİ SİSTEMİ AÇILACAK

Öte yandan, 2023-YKS müracaatlarında, e-Okul’dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin denetim, güncelleme, teyit ve okul birinciliği giriş süreçlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları Süreçleri Sistemi (KKİS) bugünden itibaren 4 Temmuz saat 16.00’ya kadar okul müdürlüklerine açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir